1950 yılında Mehmet Kayhan küçük bir atölyede model yaparak sanayicilik hayatına başlamıştır. 1951 yılında ilk atölye tipi presi üretmiştir.

Zaman içinde bu atölye özel makine tamiratlarının yapıldığı, akabinde 1960’larda mekan değiştirilerek kamyonların motorunun önden arkaya alındığı bir işletmeye dönüşmüştür. Burada kimi tarım makineleri de tasarlanmış ve imal edilmiştir.

1970’li yıllarda KAYAHAN, hidrolik alanında 20 yıllık tecrübeye sahip bilinen bir aktördür.

Talebe bağlı üretim yapılması stratejisi benimsendiğinden oldukça geniş bir ürün yelpazesi oluşmuştur. Geçmişte hidrolik pres, hidrolik pompa, çelik konstrüksiyon, maden direkleri, kaynaklı roller, v.b. üretimlerini de gerçekleştirmiştir.

KAYAHAN ülkemizin ilk seri atölye tipi pres üreticisidir. KAYAHAN’da, 2000 yılına kadar 10000 adet civarında özel amaçlı ya da atölye tipi hidrolik pres üretilmiştir.

Örneğin Türkiye’nin köklü kuruluşlarından Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’na top mermi piresi, roket mermi presi, dinamit kapsül presi, elektrikli fünye presi, gaz maskesi presi gibi 70 adet üzerinde farklı özel amaçlı pres tasarlanmış ve üretilmiştir.